Under verksamhetsåret, som avslutades i oktober 2025, uppgick bolagets omsättning till 2,1 miljoner kronor. Rörelseresultatet för samma period landade på minus 1,1 miljoner kronor. Detta kan jämföras med 2024 års förlust på minus 79 000 kronor, vilket innebär att förlusten ökade med nästan 1 300 procent.
Då verksamheten befinner sig i ett tidigt skede har grundarna skjutit till kapital för att täcka utgifterna under uppbyggnaden. Under året tog Seduire in 875 000 kronor genom aktieägartillskott.
Strategin för företaget är att rikta in sig på personer i rörelse. Sortimentet bestod inledningsvis av miniparfymer om 10 milliliter i formatet roll-on. Under hösten kompletterade de utbudet med större flaskor som rymmer 50 milliliter. Parfymerna säljs i nuläget exklusivt via den egna nätbutiken för att kontrollera prisnivån, men bolaget har framfört att det finns planer på att etablera en fysisk butik i framtiden.
Räckvidd i sociala medier
Den tidigare skidåkaren Jens Byggmark har klivit in i rollen som vd för Seduire. I samband med att bolaget startade berättade han om visionen bakom e-handeln.
Vår nya startup är egentligen resultatet av en dröm och en massa passion från systrarna Michaela och Janni Delér. De har länge tänkt på en idé som de känner fyller ett tomt utrymme på marknaden, samtidigt som de båda är tokiga i allt som har med dofter att göra, sade han till Breakit 2024.
Försäljningen drivs genom grundarnas influencer-närvaro på internet.
Janni Delér, som även är medgrundare och delägare i modeföretaget C’est Normal, når ut till 1,1 miljoner följare på Instagram. Hennes syster Michaela Byggmark Delér har i sin tur 125 000 följare på samma plattform. Systrarna publicerar material om varumärket i sina egna kanaler och medverkar även på parfymföretagets officiella konton för att driva trafik till försäljningen.