ANNONS

Från 10 miljoner till en miljard - "förstå det den som kan"

Kim Nilsen
Ger känga till regeringen.

Den norska e-handlaren Snushjem AS, som ägs av svenska Haypp Group, har passerat en miljard norska kronor i årsomsättning. Samtidigt som bolaget noterar rekordet riktar Norgeschefen skarp kritik mot landets reglering av tobaksfritt snus.

ANNONS

Snushjem AS, som driver nätbutikerna Snushjem.no, Snuslageret.no och Snus.com, meddelar att man för första gången nått ett årligt försäljningsvärde på över en miljard norska kronor. Bolaget har på knappt ett decennium vuxit från en omsättning på cirka 10 miljoner kronor till dagens nivå.

Kim Nilsen, Norgeschef på Snushjem AS, kommenterar utvecklingen:

Det har varit en sagolik resa. På under tio år har vi gått från en omsättning på runt 10 miljoner kronor till över en miljard. Norska snusare har verkligen förstått att det är både bättre, tidsbesparande och inte minst billigare att köpa snus på nätet.

Investeringar i logistik och automation

Enligt bolaget är tillväxten driven av en ökad efterfrågan på vitt snus samt investeringar i logistiklösningar som möjliggör leveranser samma dag i stora delar av Norge. Företaget har även implementerat automatiserade lagerlösningar för att hantera de ökade volymerna.

Att vi nu passerar en miljard i försäljning är ett bevis på att vår strategi fungerar. Vi har lyckats kombinera ett brett sortiment med snabb och säker leverans, samt bra priser – något våra kunder uppskattar. Denna framgång är också ett tecken på hur snabbt näthandeln med snus har utvecklats i Norge, säger Kim Nilsen.

Kritisk mot norskt tobakskrav

Samtidigt som försäljningsrekordet presenteras väljer Kim Nilsen att kommentera det norska regelverket. Han ställer sig positiv till myndigheternas förbud mot försäljning av snus från utländska aktörer, men är kritisk till att Norge, till skillnad från grannländerna, kräver att vitt snus måste innehålla tobak.

Det är för mig en gåta att tobaksfritt snus inte är lagligt i Norge. Det är lika dumt som om man skulle förbjuda försäljning av alkoholfri öl om man inte tillsätter lite alkohol i den. Förstå det den som kan, avslutar Kim Nilsen.

ANNONS
Julius Gunnilstam
julius@ehandel.se