ANNONS

Godisjätten krossar 100 miljoner - "efterfrågan är enorm"

Ebba Lagercrantz, vd
Samtidigt som ägaren drar i bromsen.

Efter en total ompositionering har Pändy på fem år gått från en utmanare till en lönsam aktör med över 100 miljoner kronor i omsättning. Framgångsreceptet har varit att bygga varumärket starkt online, för att sedan erövra den fysiska butikshyllan i både Sverige och utomlands.

ANNONS

För fem år sedan tog Ebba Lagercrantz rollen som vd för Pändy. Bolaget, ursprungligen grundat av bland andra entreprenören Simon Petrén, hade då tappat sin position i dagligvaruhandeln och stod inför en ompositionering. Målet blev att skifta fokus från proteinprodukter till ett livsstilsvarumärke med sockerreducerat godis.

Idag säljer företaget i över 25 länder. De största marknaderna utanför Sverige är Norge, Danmark, Finland och Tyskland. I Norge har varumärket på 1,5 år etablerat sig som ett av de mest säljande inom konfektyr. Prognosen för helåret 2025 är en omsättning på över 130 miljoner kronor, med ett mål att nå över 200 miljoner kronor under 2026.

Vi driver den sockerreducerade kategorin och konfektyrtillväxten i stort. Godis är en hårt konkurrensutsatt kategori, säger Ebba Lagercrantz, vd på Pändy.

Medan Pändy meddelar att man under innevarande år, 2025, har lyckats kombinera kraftig tillväxt med lönsamhet, ger bokslutet för föregående år, 2024, en bild av vad resan dit har kostat.

Den senaste årsredovisningen för Pändys bolag, Monday 2 Sunday AB, visar att omsättningen under 2024 ökade med nästan 60 procent till nära 85 miljoner kronor. Samtidigt mer än fyrdubblades rörelseförlusten till -2,4 miljoner kronor. För att finansiera expansionen ökade de långfristiga skulderna med nästan 530 procent till 17,6 miljoner kronor, medan de kortfristiga skulderna växte till 26,1 miljoner. Detta ledde till att det egna kapitalet halverades under året.

Enligt företaget har strategin varit att först bygga och bevisa efterfrågan online för att sedan få in produkterna i den fysiska handeln.

Många fokuserar på dagligvaruhandeln. För oss var det avgörande att snabbt växa online, bygga case och därigenom ta plats i dagligvaruhandeln. Nu har vi bevisat att efterfrågan är enorm – även internationellt, säger Noel Abdayem, tf vd på Humble Group.

Ebba Lagercrantz tillägger:

Tillsammans med stark kommunikation och digital närvaro har det varit avgörande för vår snabba internationella tillväxt, säger hon.

Pändys sortiment består av godis, bars, dryck, chips och nötsmör, där godiset utgör cirka 80 procent av försäljningen. Företaget har i Sverige vuxit till 18 anställda, en nära tredubbling av personalstyrkan på två år.

Pändy är en del av Humble Group, som efter en period av aggressiv tillväxt genom förvärv nu skiftar fokus. I september 2025 meddelade koncernen att man inleder ett effektiviseringsprogram som ska ge årliga besparingar på 80 miljoner kronor, vilket innebär att cirka 70 tjänster försvinner. Samtidigt inleds en strategisk utvärdering av koncernens 45 dotterbolag, vilket kan leda till försäljningar.

När vi nu inleder nästa fas i koncernens utveckling tar vi ett viktigt steg mot en mer effektiv kostnadsstruktur, vilken förväntas stärka både lönsamheten och kassaflöden, kommenterade dåvarande vd:n Simon Petrén.

Beskedet kom efter att koncernens rörelseresultat sjönk under andra kvartalet 2025, trots ökad omsättning. Offentliga uppgifter visar även att Humble Group haft tillfälliga skatteanstånd. För helåret 2024 hade Humble Group en nettoomsättning på cirka 7,7 miljarder kronor med ett rörelseresultat (EBITA) på 578 miljoner kronor.

ANNONS
Izabella Borowska
izabella@ehandel.se