Efter ett fjolår som av bolagets vd och medgrundare John Ekström beskrivs som ett "krig" där kunderna höll hårt i plånboken, har John Henric fått vind i seglen igen. Enligt färska siffror som presenterats för Breakit har bolagets försäljning ökat med 30 procent mellan januari och juli i år, jämfört med samma period 2024.
Ännu mer dramatisk är vinstutvecklingen. Rörelseresultatet har under samma period ökat med hela 360 procent och uppgår till cirka 7 miljoner kronor.
En sån här utveckling har vi inte sett sedan ruschen under pandemin, säger John Ekström till Breakit och menar att det hårda arbetet med kollektioner, prissättning och organisation nu börjar ge resultat.
Tufft fjolår lade grunden
Nettoomsättning under 2024 ökade till 230 miljoner kronor, från 209 miljoner 2023. Rörelseresultatet landade samtidigt på 4,2 miljoner kronor (3,5).
Trots den starka utvecklingen i år är vd:n ödmjuk inför framtiden.
Nu har vi lärt oss att vara otroligt ödmjuka – något mycket oväntat, med stor påverkan, kan slå till snabbt, säger han till Breakit.
Satsar på fysisk närvaro
Parallellt med den digitala framgången fortsätter John Henric att investera i fysiska butiker. Utöver en nyligen öppnad butik i London, slog man i juni i år upp portarna till en ny flaggskeppsbutik på 100 kvadratmeter på bästa läge vid Stureplan i Stockholm, en satsning som offentliggjordes tidigare under våren.
LÄS ÄVEN: John Henric öppnar ny flaggskeppsbutik
Bolaget, som grundades 2008, har sedan 2022 riskkapitalbolaget Eequity som delägare.