ANNONS

Konkurs för skobutiken - efter 20 år

Sista försöket på nätet räckte inte till.

Ambitionen om en egen e-handel kom aldrig i mål och en hänvisning till en annan plattform räckte inte till. Nu har Melinas Skor i Mölndal AB försatts i konkurs. Företaget bakom Sko och Väskhörnan föll till slut på olönsamma hyresavtal och en sviktande försäljning. Det skriver Habit.

ANNONS

Melinas Skor i Mölndal AB, som har bedrivit detaljhandel i två butiker under namnen Sko och Väskhörnan i Göteborg och Sko & Väskhörnan i Halland, har gått i konkurs efter egen begäran. Bolaget grundades 2003 och Göteborgs tingsrätt fattade konkursbeslutet den 19 februari.

Företaget hade tidigare en plan på att stänga ner butiken i Kungsbacka för att i stället flytta över den verksamheten till den befintliga butiken i Göteborg. Butiken i Kungsbacka stängdes ner, men flytten genomfördes aldrig.

Bolaget stod därefter kvar med ett tomt hyresavtal som löper ut först om ett år, vilket belastade kassan.

E-handeln som aldrig lämnade startgropen

Företaget ser ut att ha haft planer på en egen e-handel, men nätbutiken blev aldrig verklighet. Besökare på domänen möttes hela tiden av beskedet att det "för tillfället" inte gick att köpa skor där. I stället hänvisades nätkunderna till att delar av sortimentet fanns tillgängligt att köpa via e-handelsplattformen Topshoes.

E-handlaren Topshoes är en plattform som samlar flera fysiska skohandlare från olika delar av landet under en och samma e-handelsadress. Genom sajten kan de anslutna butikerna sälja sina varor gemensamt på nätet.

Men trots denna digitala anpassning räckte inte intäkterna till för att rädda Melinas Skor i Mölndal AB.

Sjunkande siffror och skatteanstånd

I bolagets årsredovisning för 2024 framgår det att omsättningen minskade till 7 miljoner kronor, från 7,9 miljoner kronor året innan. Samtidigt vände bolagets rörelseresultat från cirka 94 000 kronor under 2023, till runt -388 000 kronor för 2024.

Förutom ett försämrat rörelseresultat har företaget dragits med tillfälliga skatteanstånd. Som mest uppgick anståndet till 1,2 miljoner kronor i slutet av 2023, vilket motsvarade 16,6 procent av bolagets totala omsättning. Sedan dess har skulden minskat löpande, men vid tidpunkten för konkursen fanns det fortfarande ett obetalt anståndsbelopp på 305 928 kronor.

Stefan Skeppstedt på Ackordscentralen Väst har utsetts till konkursförvaltare för att hantera avvecklingen av företaget.

ANNONS
Izabella Borowska
izabella@ehandel.se