ANNONS

Lyxmärkets vinst föll från 15 miljoner till 400 000 kronor

Puia Shamsossadati, vd och grundare av Golden Concept
Delar ut 5 miljoner kronor till ägarna.

Det Malmöbaserade lyxvarumärket Golden Concept, känt för sina exklusiva tillbehör till mobiltelefoner och smartklockor, har upplevt en markant nedgång i både omsättning och resultat. Enligt det senaste bokslutet för 2024 har bolagets rörelseresultat rasat. Samtidigt fortsätter företaget att satsa offensivt på internationell expansion och varumärkesbyggande.

ANNONS

Golden Concept, som grundades 2015 av vd Puia Shamsossadati, växte snabbt till en lönsam framgångssaga genom att rikta sig mot en köpstark och kändistät målgrupp. Genom att erbjuda produkter som exklusiva höljen i ädla metaller till Apple Watch och mobiltelefoner, fick bolaget tidigt draghjälp i sociala medier av världsnamn som Cristiano Ronaldo, Lionel Messi och Neymar.

Efter flera år av stark tillväxt visar de senaste siffrorna dock på en tydlig inbromsning.

Trenden påbörjades redan under 2023, då nettoomsättningen minskade från 76 miljoner kronor år 2022 till 63 miljoner kronor. Rörelsevinsten sjönk under samma period från 22 miljoner till 16 miljoner kronor.

Den nedåtgående trenden har fortsatt under 2024. Det färska bokslutet visar att nettoomsättningen landade på cirka 45 miljoner kronor, medan rörelseresultatet föll kraftigt till cirka 400 000 kronor.

I sitt bokslut pekar bolaget själva på flera orsaker till nedgången. De beskriver 2024 som ett utmanande år för den globala lyxindustrin, präglat av ekonomisk osäkerhet, valutasvängningar och en generellt dämpad konsumtion.

De nämner även att en stark amerikansk dollar försvårat för konsumenter på flera nyckelmarknader.

Utöver det makroekonomiska läget har även branschspecifika faktorer spelat in. Bolaget skriver att "Apples vikande försäljning av iPhone och smarta klockor" har haft följdeffekter på efterfrågan av deras tillbehör.

Samtidigt lyfter de fram ett förändrat landskap för digital marknadsföring, där nya integritetsskydd har fördyrat och försvårat träffsäker annonsering.

Trots de finansiella motgångarna har Golden Concept inte dragit i bromsen. Företaget fortsätter sin långsiktiga strategi med fokus på varumärkesbyggande och internationell närvaro.

Under 2024 invigdes nya flaggskeppsbutiker i Bangkok och Kuala Lumpur. Vidare planeras öppningar i Osaka, Dubai och Singapore under 2025.

Bolaget har fortsatt investera i samarbeten med internationella idrottsstjärnor och influencers, och har en betydande digital närvaro med runt 900 000 följare på Instagram och TikTok. Enligt bokslutet ska trafiken till den egna e-handeln ha ökat under året.

Trots det kraftigt försämrade resultatet gjordes en aktieutdelning på 5 miljoner kronor under 2024. Golden Concept ägs till 60 procent av grundarens bolag, Shamsossadati International, medan Great Invest AB äger 30 procent och HJB Project AB de resterande 10 procenten.

Bolaget har inga registrerade betalningsanmärkningar eller skuldsaldo hos Kronofogden.

I sin framåtblick skriver Golden Concept att de med en "stabil ekonomi och stark finansiell grund" ser med tillförsikt på framtiden och är redo att "ta nästa steg mot en ännu starkare position inom global lyx."

ANNONS
Izabella Borowska
izabella@ehandel.se