ANNONS

Miljonförlust och sparpaket – efter frysta jätteaffären

Jonas Häggqvist, vd
Så pressas bolaget.

Parfym Sverige AB, bolaget bakom nätbutiken Parfym.se, redovisar nu sitt bokslut för det brutna räkenskapsåret som sträckte sig från september 2024 till och med augusti 2025. Siffrorna visar på en nedgång i både försäljning och lönsamhet.

ANNONS

Nettoomsättningen för perioden uppgick till 252,3 miljoner kronor, vilket är en minskning från 277,9 miljoner kronor året innan. Samtidigt vändes förra årets rörelsevinst på 8,8 miljoner kronor till en förlust på -14,9 miljoner kronor. Resultatet efter finansiella poster landade på -13,3 miljoner kronor, jämfört med 10,6 miljoner kronor föregående år.

Tuff konkurrens

I bolagets förvaltningsberättelse framgår det att man under året öppnat en fysisk butik i Stockholm samt fortsatt att investera i sin e-handelsplattform. Den sämre ekonomiska utvecklingen tillskrivs främst problem i leverantörskedjan samt en hårdnande konkurrens i branschen.

Parfym.se konstaterar även en förflyttning i kundernas köpbeteende. Enligt rapporten har efterfrågan på bolagets dyrare sortiment minskat, då konsumenterna i högre utsträckning har sökt sig till mer prisvärda alternativ. Sett till de geografiska marknaderna har företaget stött på störst utmaningar i Finland.

Avbrutna miljonaffären

Ehandel.se har tidigare under våren rapporterat om den planerade, men numera pausade, sammanslagningen mellan Parfym.se och Bangerhead. Affären sattes på is efter att en av Bangerheads leverantörer begärde bolaget i konkurs, vilket sedermera övergick i en företagsrekonstruktion.

Parfym.se:s vd Jonas Häggqvist kommenterade händelseutvecklingen i mars:

Vi visste såklart att Bangerhead hade en pressad finansiell situation men vi kunde aldrig tro att en leverantör skulle begära dem i konkurs. Vi vill fortfarande göra affären men just nu är allt satt på paus.

I årsredovisningen bekräftas att sammangåendet inte slutfördes efter räkenskapsårets slut. Den uteblivna affären fick direkta konsekvenser för Parfym.se, då en planerad refinansiering av bolaget fördröjdes och kunde genomföras först under mars 2026.

Sparprogram för framtiden

Som ett svar på den ekonomiska pressen har Parfym.se rullat ut ett besparingsprogram med syfte att sänka bolagets fasta och rörliga kostnader. Den tuffa priskonkurrensen har dock fortsatt in i det nya räkenskapsåret (2025/2026), där inledningen har legat under föregående års nivåer. Styrelsen bedömer ändå att prognosen för resten av året är rimlig med anledning av de genomförda besparingarna, och att förutsättningarna för fortsatt drift föreligger.

Stark ställning hos kunderna

Trots ett utmanande finansiellt år behåller Parfym.se sin position som en av landets större e-handelsaktörer. På Ehandel.se:s senaste topplista över Sveriges största nätbutiker, där försäljningsvolym mättes, placerade sig företaget på plats 95.

När Ehandel.se nyligen kartlade hur samma bolag presterar gällande kundnöjdhet visade dock Parfym.se en betydligt starkare placering. Baserat på över 55 000 omdömen landade företaget på plats 28 av 97, med ett snittbetyg på 4,4 av 5, vilket indikerar att bolaget lyckats bibehålla en hög servicenivå trots marknadens utmaningar.

ANNONS
Julius Gunnilstam
julius@ehandel.se