För mindre än två år sedan berättade Peter Modig, vd och grundare av Evofilm, för Ehandel.se om det "skittuffa" läget med en omsättningsminskning på 30 procent. Utvecklingen har fortsatt, och företaget har nu tappat nästan 50 procent av sin omsättning jämfört med 2022. Trots detta väljer man nu att satsa offensivt.
De senaste åren har varit extremt tuffa. Vi har nästan uteslutande tvingats fokusera på kostnadsnedskärningar och refinansiering för att säkra vår långsiktiga överlevnad. Tufft och tråkigt men det har bara varit att gilla läget och kämpa på, säger Peter Modig.
Den nya satsningen, Evoshade, är en webbutik som säljer fönsterfilm till både privatpersoner och företag. Idén är inte ny, utan bygger på en stadig ström av kundförfrågningar genom åren.
Vi har jobbat med solfilm till bilar i snart tio år och ofta fått frågan om vi inte har solfilm till fönster. Eftersom vi redan har kunskapen, infrastrukturen för produktion, logistik och kundservice föll det sig naturligt att välja just fönsterfilm som ett nytt affärsområde när vi ville gasa på, förklarar Modig.
En mindre lansering av bilvårdsprodukter under 2024 föll väl ut, men nu var det dags för något större – trots att planen egentligen var att vänta till 2026.
Det går som bekant inte att bromsa sig upp för en backe, säger Peter Modig.
Den nya butiken smyglanserades för ett par veckor sedan och de första beställningarna har redan börjat komma in. Trots att butiken redan är översatt till sju språk för en framtida europeisk expansion, ligger fokus under det första året helt på den svenska marknaden.