Lista: 6300 företag i konkurs 2020 – ”gick upp i rök över en natt”

"Livsverk krossades".

2020:s största konkurs, både sett till omsättning och antal anställda, var MQ Retail AB. Modeföretaget hade vid konkursen en omsättning på 1,3 miljarder kronor och 551 anställda. På andra plats kom TeknikMagasinet Sweden AB, med en omsättning på 859 miljoner kronor. Det har Creditsafe kommit fram till i sin senaste rapport.

Många kommer att minnas konkursåret 2020 som året då många livsverk krossades och gick upp i rök över en natt, samt ett år där de företag som redan hade det tufft försvann tidigt under året, säger Henrik Jacobsson, vd på Creditsafe, i ett pressmeddelande.

Annons

I både MQ:s och Teknikmagasinets fall fick företagen återuppstå i ny regi samma år. MQ fick nytt namn, MarQet, och nya ägare i maj månad, och Teknikmagasinet hann ha två nya ägare under 2020.

I januari räddades Teknikmagasinet undan konkurs av Ambience Group, men kort därefter försattes hela bolaget i rekonstruktion. Och i slutet av november köptes Teknikmagasinet av den nybildade koncernen Matera Retail Group AB.

LÄS ÄVEN: Nya ägaren talar ut – så här ska Teknikmagasinet överleva

Totalt gick 6 359 svenska företag i konkurs under 2020, varav 41 bolag med över 100 miljoner i omsättning.

Jämfört med 2019 har det varit drygt 110 fler konkurser under 2020, vilket är en marginell ökning på knappt två procent. Men bara under december månad ökade antalet konkurser med 30 procent. Då registrerades 596 aktiebolag i konkurs.

Att året slutar med denna markanta ökning av konkurser är ett tecken på att den andra vågen av pandemin, med nya restriktioner, börjar slå ut de företag som under en längre tid levt på marginalerna. Dessa företag har kämpat in i det sista men tvingas nu att ge upp och konkurs blir den enda utvägen, säger Henrik Jacobsson.

Blickar vi framåt och siar kring de kommande månaderna så befarar vi att det kommer att vara tuffa månader, hur höga konkurstalen förväntas att bli är svårt att säga då detta beror på i vilken omfattning företag kommer att få ekonomisk stöd och hjälp.

Som mest ökade konkurserna i Kronobergs län. Där registrerades nära 60 procent fler konkurser under 2020. På andra plats kom Norrbotten, med en ökning om 21 procent, och som nummer tre på listan landade Jönköpings län, där det genomfördes 18 procent fler konkurser i fjol.

Annons

Lista: Antal aktiebolagskonkurser uppdelat per län

  Konkurser 2020      Konkurser 2019    Skillnad
årstakt %
Blekinge6771-6%
Dalarna14012512%
Gotland1221-43%
Gävleborg134139-4%
Halland1481396%
Jämtland5964-8%
Jönköping18816018%
Kalmar89125-29%
Kronoberg1117059%
Norrbotten1179721%
Skåne9028595%
Stockholm
2 1962 286-4%
Södermanland17914424%
Uppsala205217-6%
Värmland13712212%
Västerbotten1151141%
Västernorrland1141140%
Västmanland1451450%
Västra Götaland92384210%
Örebro1681671%
Östergötland179184-3%
Ej definierat3141
Totalt6 3596 2461,8%

Men 2020 var även året då det startades över 59 000 nya bolag, vilket är en ökning med 32 procent jämfört med 2019.

De startas företag som aldrig förr. Då pandemin lamslog stora delar av näringslivet och många drabbats av korttidspermiteringar och varsel ökade antalet nya bolag markant då många var i stort behov av ett jobb och inkomst, avslutar Creditsafe.

Annons

Prenumerera

Du missar väl inte vårt nyhetsbrev?

Tack!