ANNONS

Renodlingen gav resultat – nu är Hobbex tillbaka på plus

Markus Pilebro, vd
Efter tuffa åren.

I våras rapporterade Ehandel.se om att hobbyaktören Hobbex, som grundades i Borås 1961, genomgått en strategisk omställning. Från att historiskt ha varit ett brett postorderföretag med fysiska butiker beskrivs verksamheten i dag som en renodlad e-handlare med huvudfokus på radiostyrda produkter. Nu har årsredovisningen för verksamhetsåret 2025 registrerats, vilket bekräftar de preliminära siffror som tidigare har kommunicerats.

ANNONS

Bokslutet för Hobbex Retail AB visar att nettoomsättningen under 2025 uppgick till 21,2 miljoner kronor. Det är en ökning jämfört med 2024, då omsättningen landade på 16,9 miljoner kronor. Utvecklingen motsvarar en omsättningsökning på cirka 25 procent, vilket överensstämmer med bolagets tidigare lämnade uppgifter.

Även på resultatsidan noteras en förändring. Rörelseresultatet för 2025 uppgick till 601 630 kronor, vilket kan jämföras med -1,8 miljoner kronor under det föregående räkenskapsåret. Resultatet efter finansiella poster landade på 514 048 kronor, en ökning från -1,8 miljoner kronor under 2024. Bolagets soliditet uppgick vid årets utgång till 31 procent, jämfört med 25 procent föregående år. Samtidigt ökade medelantalet anställda från 4 till 6,5 personer.

I en intervju med Ehandel.se i april förklarade vd Markus Pilebro att den ekonomiska utvecklingen är ett resultat av ett förändrat sortimentsfokus och en intern översyn.

Samtidigt som vi har renodlat sortimentet har vi också sett över organisation och arbetssätt. Efter några tuffare år gjorde vi under 2025 en turnaround med cirka 25 procents tillväxt och ett positivt resultat, sade Markus Pilebro då.

En del av bolagets nuvarande strategi för att kontrollera värdekedjan är satsningen på egna varumärken, så kallad Private Label. I samband med att bolaget fyller 65 år har aktören bland annat lanserat en egenutvecklad radiostyrd bil. Enligt ledningen är syftet att erbjuda produkter som sänker tröskeln för nybörjare, utan att minska möjligheterna till uppgradering och reparation.

ANNONS
Julius Gunnilstam